::: Berounští měšťané :::

Studio historických, uměleckých a akčních pořadů.

Produkce programů pro firmy, města, hrady a zámky.

 

 

Berounští měšťané - historický a scénický šerm, divadlo, dobový tanec, hudba, kejklíři, dobrodružné hry a team building, naučné pořady, stylové hostiny, noční ohňové show, městské slavnosti, stará řemesla, středověká tržiště, inscenace bitevních a dobývacích scén, ohňostroje. Produkce programů z různých historických období pro firmy, oslavy, hostiny, města a hrady.

Naše studio je připraveno pro Vás zajistit či zrealizovat cokoliv z žánrů výše uvedených, dotýkajících se historie, starých evropských umění, vojenství a řemesel. Zabýváme se ve spolupráci s odborníky obnovou staré evropské kultury a snažíme se o její co nejvěrohodnější a zároveň nejzábavnější ztvárnění tak, aby mohla oslovit a zaujmout co největší okruh diváků a vrátit jim něco z toho, co bylo již téměř zapomenuto.

Produkční studio s více než dvacetiletou zkušeností

Berounští měšťané začínali před dvaceti lety jako hrstka mužů zapálených pro historický šerm. Nadšení zůstává stále, je však spojeno se zkušenostmi, uměním, odborností a potřebným zázemím. Drsné muže se zbraněmi doplnili muzikanti, tanečnice, herci, žongléři, polykači ohně i odborníci na historii a divadlo. V první řadě však lidé, jimž je společné potěšení z radosti diváka.

Za více než dvacet let práce jsme s nasazením vystupovali ve stovkách míst a troufneme si říci, že jsme potěšili desetitisíce lidí. Jako umělci samozřejmě zbožňujeme ocenění v očích diváka, víme však, že si ocenění musíme zasloužit. Spokojený a nadšený host, znamená i nadšeného umělce. A jsou-li nadšené obě strany, výsledný dojem se násobí.

Ztvárňovaná historická období

Staří Řekové (př. n. l.). Staré mýty a legendy, které známe ze školních lavic a které v nás již v dětství probouzely touhu po dobrodružství.

Slované (r. 700 – 1000). Stavíme hráz „keltománii“ a snažíme se ukázat, že i naši předci měli svou svébytnou kulturu v době, kdy každý svobodný muž vlastnil půdu a zbraně.

Rytíři (kol. r. 1350). Řinčení zbraní udatných rytířů a ladné tance krásných dam u dvora krále Karla IV. a jeho syna Václava IV nás nepřestává okouzlovat. Dvorská gotika ve verších i na koni.

Husité (kol. r. 1420). Doba, kdy náš národ přinesl Evropě dobré i zlé. Nové myšlenky i válečné útrapy, doba, kdy se i měšťané a sedláci stali stejně dobrými vojáky, jak to do té doby bylo pouze výsadou rytířstva. V té době také náš jazyk ovlivnil názvosloví palných zbraní v ostatních evropských jazycích. Pro tuto dobu máme nejvíce rekvizit - velký obléhací stroj, děla, hákovnice, rytířské zbroje, stany, stará řemesla, nábytek, nádobí, korouhve, atd.

Landsknechti (kol. r. 1520). Zemští vojáci německého císaře, dělníci války, svobodní lidé, kteří bojovali za žold a zároveň jedno z posledních vojsk, kde si vojáci drželi svá práva a zvyky. Ve svých pestrobarevných oblecích za zvuku bubnů a píšťal prošli celou renesanční Evropou. V jejich kultuře je dost výstřednosti, rozmařilosti, chlapáctví i odvahy. Spolu se Zbrojnými houfy pořádáme inscenace bitev právě z tohoto období.

Renesanční mistři a alchymisté (kol. r. 1575). Souboj renesančních mistrů Itala a Španěla či hru o Alchymistovi a krásné Sirael. Též větší programové celky jako Renesanční večer nebo večeři s Rudolfem II.

Tři mušketýři (kol. r. 1630, baroko). Rádi si zahrajeme na Dumasovy hrdiny.

Šlechta, chodští sedláci a vojáci Marie Terezie a Josefa II. (kol. r. 1740, baroko až rokoko). Trochu se nám ztrácí český folklór a tak toto představení vzniklo jako snaha o oživení tématu. Také jsme si chtěli zahrát na vojáky ve stylu známé pohádky S čerty nejsou žerty.

Romantismus (19. století). Literární postavy klasického románu 19. století od Drákuly po Sherlocka Holmese ožívají v našem podání v tradičních i netradičních rolích.

Pohádky (od doby dávné po současnost). V našich představeních můžete potkat princeznu a udatné rytíře, čaroděje, draka nebo třeba zlého obra. Věnujeme se také oživeným loutkám Matěje Kopeckého. Máme programy pro celé pohádkové dny.

Western a Mexiko (Amerika kol. r. 1870). Odvážní hrdinové, zkažení padouši a krásné ženy. Co dodat?

Secese (konec 19. a začátek 20. století). Secese vytvořila módu a vysoce dekorativní životní styl. Můžete si s námi užít atmosféru této romantické doby, učit se dovednostem pravého džentlmena, diplomata či spíše agenta. Můžete si také prohlédnout vývoj módy na historické módní přehlídce nebo se nechat okouzlit umělkyněmi v našem kabaretu, kde nechybí ani slavná Mata Hari.

Mafie (30. léta 20. století). Trochu drsná a trochu dobrodružná doba plná rvaček, přestřelek i krásných kankánových tanečnic. Jazz, retro kabaret i casino pro zlatou mládež první republiky.

Lidové milice (kolem roku 1980, výstroj ČSLA a LM vzor 60). Jistě si vzpomenete na staré dobré maskáče "jehláče". Generace prožívající mládí v 60., 70. a 80. letech v nich chodila na vojně nebo na vandry do lesa. Přezbrojení Československé lidové armády v 60. letech nepřineslo jen "jehláče", ale bylo poslední celkovou modernizací výzbroje, ze které například v oblasti pěchotních zbraní žije naše armáda dodnes. Protože však jako vlasáči a fousáči si na vojáky můžeme hrát jen velmi nedokonale, vybrali jsme si právě LM, u kterých vzhledové výstřelky nebyly příliš podstatné.

Komando (současnost a PC hry). S trochou fantazie jsme se pustili do inscenace přestřelek, ve kterých vystupuje ochranka v černém, hrdinové akčních filmů i nedostižná Lara Croft.

Specnaz (současnost). Inscenace bojových scén. Hry zaměřené na přežití v přírodě. Střelba z pěchotních zbraní. Orientace v terénu. To vše si můžete vyzkoušet s naším týmem.

PostApo (konec světa). Může být budoucnost po apokalypse zábavná? V našem podání je to rachot! Mutanti, boj o vodu, hudba bez baterek a další vymoženosti.

Berounští měšťané - umělecká skupina

Umělecký vedoucí skupiny Stanislav Dupač (1969) šermuje a vystupuje s šermířsko-divadelními představeními od roku 1985.

V letech 2003 a 2004 se věnoval boji s raně středověkým mečem a dále pak boji mečem a štítkem dle rukopisu I33. Absolvoval semináře u mistra Petera Kozy, německý, italský, francouzský a španělský šerm a šerm šavlí.  Zabýval se pouličním bojem a ruskou systemou. Zúčastnil se několika divadelních seminářů. S Berounskými měšťany vystupoval mimo ČR na Slovensku, v Polsku, Německu, Dánsku a Bělorusku.

V současné době se věnuje "přežití v přírodě", praktické střelbě, odstřelovací pušce, dalším disciplínám střelby z útočné pušky a vojenskému víceboji. Dále pak přípravě programů pro taneční a burlesque show a nácviku nově objeveného německého šermířského umění zvaného Kunst.

Je autorem nebo spoluautorem scénářů, režií a choreografií šermířských a divadelních vystoupení - Mistr Kuneš, Středověké příběhy, Tři mistři, O Lancknechtech píseň nová, Šermířská škola, Slované, Olymp a smrtelník, Trojí lid, Chtíč, programů pro pořady TV Prima.

Více jak patnáct let se věnoval produkci velkých scén (bitvy, dobývání, večerní pořady, velkolepé pohádky), které zhlédli tisíce diváků - Dobývání hradu Točník, Březnice za války třicetileté, Lancknechti na Březnici, Dobývání Rabí, Lancknechti na Rabí, Husité na Rabí, Husitská bitva v Táboře, Bitva o Elišku, Středověk na Rabí. Záznamy z těchto akcí naleznete v záložce video.

Tvoří historické programy pro městské slavnosti - Karlovy Vary, Litvínov, Říčany, Nymburk, Prachatice, Dobříš, Uhlířské Janovice, Naumburk (SRN), Magdeburg (SRN), Norimberk (SRN), 650 let Karlova mostu, Slavnosti Prahy 1, pro promo akci muzikálu Monte Christo, Dny Prahy 10, Středověké náměstí při Znojemském Vinobraní, slavnosti v České Lípě a další. Dále programy pro soukromé hostiny, rodinné dny, teambuilding a párty, například pro firmy Philips, GZ Digital Media, Česká Spořitelna, McKinsey & company, Hexal, Atlas Copco, Generali, Telecom, Raiffeisen Bank, Komeční banka, Ipsos Tambor, Amman, Auto Jarov, Microsoft, Provident a další. Také se zabývá úpravou stylových interiérů - U sedmi Švábů, Hradní krčma na Českém Šternberku.

Stanislav Dupač